Ploty
Stavba plotu
Ako náhle človek vlastní nejaký pozemok, bude určite v prvom rade premýšľať nad jeho oplotením. Vyberať môžete z betónových tvaroviek, pletivá, drevených či plastových plotoviek, môžete zvoliť už hotové kovové či drevené diely a alebo sa môžete pokúsiť vypestovať si živý plot. S tým súvisí aj výber stĺpikov a ich kotvenie, betónovanie či u poslednej možnosti výsadba. Plot v dnešnej dobe plní funkciu skôr estetickú, ako ochrannú, ak totiž za plotom nebude čakať na nevítanú návštevu minimálne naštvaný pitbul, je táto prekážka pre zlodeja tou najľahší.
Stavba plotu a s tým spojená legislatíva
Pred samotnou stavbou je potrebné si overiť u miestneho stavebného úradu, či je lokalita nespadá do oblasti, kde vydané územné rozhodnutie nespomína aj spôsob oplotenia pozemku. Potom je potrebné splniť podmienky na výšku plota či materiál, z ktorého plot bude. Napriek tomu v súčasnosti platný zákon vyložene neprikazuje, aby sme plot mali. Rozhodne sa oplatí návrh na stavbu plotu zahrnúť do projektovej dokumentácie k stavbe nového domu.
Čo sa týka stavebného povolenia alebo ohlášky stavby, nie je potrebné, ak plot nepresahuje svojou výškou 1,8 ma zároveň nehraničia s verejnou komunikáciou či priestranstvom. Tiež stavba v pamiatkovej zóne alebo v susedstve kultúrnej pamiatky vyžaduje súhlas príslušného úradu pamiatkovej zóny. Preto odporúčame pred stavbou navštíviť stavebný úrad a overiť si nutnosť povolenie.
Ovšem čo nám vyhláška výslovne ukladá, je starostlivosť o plot. Preto ak tento oddeľuje susediaci pozemok, je potrebné sa dohovoriť na spoločné údržbe oplotenie, popr. umožnenie údržby plotu zo susedovej strany. Keby sa rozpadnutý plot zrútil do ulice alebo na ceste a tam niekoho zranil, bude plne zodpovedný za spôsobené škody vlastník plotu. Bohužiaľ všetci z praxe vieme, ako je dohovor so susedom občas problematická. To by ale bola kapitola sama o sebe a my vám môžeme popriať len rozumné ľudí okolo seba.
Murovaný plot
Pokiaľ sa rozhodnete pre murovaný plot, budete musieť vynaložiť viac práce, peňazí i času na jeho stavbu. Napriek tomu všeobecne platí, že tento typ oplotenia vydrží najviac. Či už budete stavať z tehál, tvaroviek, bloku či kameňov. Zvoliť môžete aj ďalšie riešenia, kedy murovaná bude len podmurovka a stĺpiky a samotná plotová výplň bude treba drevená alebo kovová. Obľúbené sú aj plotovky z plastu, kde zároveň odpadá nutnosť údržby v podobe každoročného náteru.
Než začnete stavať, overte si rozmery pozemku a nezabudnite sa dohovoriť so susedmi. Potom už zostáva len rozhodnúť, z akého materiálu murovaný plot bude, zohnať dobrého pracanta pre kopanie základov (ak si nenajmete techniku) a vozenie koliesok s betónom a hurá do toho.
Plot by mal nejako vyzerať. Je to to prvé, čo uvidí návštevník, ktorý k nám zavíta. Rozhodne by nemal plot byť dominantnejšie než samotná stavba za plotom. Na druhú stranu ak túto vstupnú bránu zanedbáme, môže to dopadnúť ako prípady z našich fotiek.
Drôtený plot
Najlacnejším spôsobom oplotenie je bezpochyby pletivo. Ak teda potrebujete ušetriť a plánujete drôtený plot, určite zvoľte typ potiahnutý plastom. Máte istotu, že sa o neho nebudete musieť starať. Okrem stĺpikov. Tie je potrebné povrchovo upraviť a toto obnovovať zakaždým, keď dôjde k narušeniu náteru. Predídete korózii stĺpikov a plot bude o to dlhšie slúžiť. V obchodoch sa dá kúpiť niekoľko rôznych výšok pletiva, k dostaniu sú buď metráže alebo presné rozmery.
Stĺpiky je možné do krajiny buď zabetónovať alebo zvoliť menej prácny spôsob - upevnenie pomocou skrutiek. Ak zvolíte upevnenie do betónového základu, pri robení samotných stĺpikov pamätajte na tú časť, ktorá bude pod zemou a kúpte dostatočne dlhé. Aby ste potom nepozerali, že stĺpiky končí v polovici pletiva. Tiež pamätajte na nemrznúcu hĺbku, v zime by zmrznutá voda v pôde mohla betónový bal okolo stĺpika nadvihovať a nosnú konštrukciu tým úplne zničiť.
Upevnenie pomocou zemných skrutiek
Pri upevňovaní plotových stĺpikov pomocou zemných skrutiek nepotrebujete ani kopať, ani betónovať, ani povolávať techniku. Postačí jeden alebo dvaja členovia rodiny, najlepšie mužského rodu, skrutky, meter a nejaká tyč, napr roksor. Prípadne si môžete u predajcu zemných skrutiek požičať zadarmo ručné zavŕtavanie kľúč.
Vyznačíte si dĺžku budúceho plotu, spočítať vzdialenosť jednotlivých stĺpikov a môžete začať vŕtať. U drôteného plotu bude len na vás, akú vzdialenosť zvolíte, stačí použiť sedliacky rozum. Iné to je pri hotových plotových dielov, tu platí nepísané pravidlo - namerané a vyznačenej údaje ešte raz prekontrolovať. Napriek tomu by sa až tak moc nestalo, ak sa niekde trochu "sekne". Nejde predsa o betónové základy, ale o vrtmi. Proste je vyskrutkujte a zavŕtajte do správneho miesta.
Ako náhle máte bod pre vŕtanie, môžete začať s zaskrutkovaním vrutu do zeme. Ak staviate plot, tak ako my, v horúcich letných dňoch, pravdepodobne sa stretnete s tým, že zem je tvrdá ako kameň a potom prichádza na rad technika, resp. nástroj, ktorá má každý kutil doma. Vŕtačka a do nej veľký vrták. Predvŕtate si otvor pre skrutku, ten potom jednoduchšie zaskrutkujete a nenadriete sa pri tom. Stačí si to na prvýkrát vyskúšať a potom už to bude hračka.
Vrt necháte kus nad povrchom, aby šiel vytiahnuť zavŕtavanie roksor. Pri usadzovaní stĺpika použite vodováhu. Aby okoloidúci pri pohľade na vaše krivé stĺpiky nenapadali myšlienky na vlnobitie a pod Stĺpik teda vložíte do vrtu, vodováhou strážite kolmosť a upevníte vo vrtu obsypaním ostro hranného štrku. Funguje to tak, že štrk zapadne do štrbiny medzi kónickým telom vrtu a telom stĺpika a pevne sa zahryzne. Stabilita je potom stopercentná.
Týmto spôsobom upevnil všetky stĺpiky a máte základ pre natiahnutie pletiva. Tu sa môže postup stavby líšiť. My postupovali tak, že sme najprv natiahli vodiace drôty, starostlivo je napli a potom na ne nadväzovali pletivo. K napínanie môžete použiť napínacie zámky. Na jednej strane drôt omotáte okolo stĺpika, na opačný koniec umiestnite napinák.
Zemné skrutky majú v porovnaní s tradičnou technológiou celý rad predností, jedná sa predovšetkým o rýchlosť a jednoduchosť výstavby. Ukotvenie predmetov do krajiny sa dá bez problémov zvládnuť za jeden deň. Nie je potrebné čakať s montážou, pretože základy postavené na skrutkách sú okamžite zaťažiteľné . Montáž je navyše možná kedykoľvek počas roka, teda aj v zime. Zemný vrt pri zaskrutkovanie do zeme spevní a zhutní zeminu vo svojom okolí a v spojení s plochou závitu vytvorí veľmi pevný základ. A ak sa raz rozhodnete pre zmenu, vrt jednoducho vyskrutkujete a použijete inde.
Pokiaľ sa rozhodnete pre živý plot, mali by ste mať na pamäti, že takýto plot nemá ihneď správnu výšku (pokiaľ teda nezainvestujete do už urastených stromčekov) a že je to v podstate živý organizmus, o ktorý sa treba starať minimálne párkrát do roka.
Pri výbere vhodných rastlín je potrebné si uvedomiť, či chcete opadavý alebo vždyzelený plot, či chcete jednofarebný alebo viacfarebný či dokonca kvitnúce. Ďalej musíte vedieť, že bez pravidelného prihnojovanie a v sparných letných dňoch tako zalievanie a neskôr tiež strihanie sa plot rozhodne nestane živou ozdobou vášho pozemku.
Či už rozhodnete pre ktorýkoľvek variant riešenia, vždy je potrebné mať dostatok informácií, či už o stavebnom postupe, legislatíve okolo stavby či o výbere toho správneho oplotenia. A prajem vám, aby ste nedopadli ako my, keď sme zasadili stromčeky na živý plot a cez zimu nám srnky prišli urobiť zostrih polmetrových rastliniek s vedomím, že hlad je silnejší, než strach z dvojnohých domorodcov. Nech ten váš plot je ozdobou vášho obydlia či záhrady a nech vám bez problémov slúži dlhé a dlhé roky.